Paroda „Matematikai Vilniaus universitete – 445 metai“

1579 metais įsteigtajame Vilniaus universitete matematika buvo pradėta dėstyti tik 1585-aisiais metais kaip fizikos mokslo dalis. Matematikos mokslo augimas Lietuvoje nebenutrūko, nors ir stabtelėdamas dėl šalį kamavusių negandų, nors ilgai dar likdamas astronomijos, mechanikos, fizikos, architektūros raidos dalimi.

Matematiką dėstė iš užsienio atvykę profesoriai ir Vilniaus universiteto auklėtiniai. Tokių būta daug. Kiekvienas matematikas pirmiausia, matyt, paminėtų T. Žebrauską ir P. Norvaišą. O tikimybių teorijos atstovai prisimintų Z. Revkovskį.

Vilniaus universitete dėstytas matematikos kursas buvo to paties lygio kaip ir kituose Europos universitetuose. Matematikos reikėjo gamtos mokslams, įvairiems praktiniams taikymams. Tačiau nauji, originalūs laimėjimai buvo reti.

Viskas pasikeitė XX a. antroje pusėje. Vilniaus universitete pradėta skelbti nauja matematika: atsirado mokslinės mokyklos, rengiamos tarptautinės konferencijos, skelbiami straipsniai ir monografijos.

Paroda parengta iš Vilniaus universiteto bibliotekos rinkinių ir Vilniaus universiteto Henriko Jasiūno vardo Lietuvos matematikų muziejaus fondų.